Am I facing a Slapps tool Polish version

[vc_row full_width=”stretch_row”][vc_column]

Slide

Czy grozi mi pozew typu SLAPP?

Wypełnij ankietę, żeby się dowiedzieć

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]Pozwy zastraszające typu SLAPP (z ang. “strategic lawsuit against public participation”: strategiczny pozew sądowy przeciwko działalności publicznej) to forma prawnego nękania mającego na celu zastraszenie i uciszenie osób wypowiadających się na tematy polityczne lub społeczne. Pozwy typu SLAPP mogą spotkać dziennikarzy/rki, aktywistów/tki, badaczy/czki i organizacje pracujące na rzecz społeczeństwa obywatelskiego; nasz instrument ma służyć dziennikarzom/rkom w celu sprawdzenia, czy wystosowane przeciw nim groźby prawne lub powództwo sądowe można zakwalifikować jako SLAPP.

Nasza ankieta ma być pomocnym instrumentem i nie stanowi oficjalnej porady prawnej.

Zawarte w niej pytania opierają się na badaniach przeprowadzonych przez Index on Censorship na temat tego, jak najczęściej wyglądają pozwy typu SLAPP wnoszone przeciw prasie. Im bardziej Twoje odpowiedzi pokrywają się z charakterystycznymi cechami takiego pozwu, tym bardziej prawdopodobne, że masz z nim do czynienia. Np.: pozwy typu SLAPP są częściej wytaczane przeciwko indywidualnym dziennikarzom/rkom, nawet jeśli zatrudnia ich organizacja prasowa. Jeśli zatem odpowiesz w ankiecie, że ktoś pozywa Cię do sądu jako jednostkę, jest bardziej prawdopodobne, że grozi Ci SLAPP.

Twoje odpowiedzi są całkowicie anonimowe: Index on Censorship nie udostępni ich osobom trzecim i nie przechowuje adresów IP.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”ZACZNIJ NASZ TEST DIAGNOZUJĄCY POZWY SLAPP” shape=”square” color=”danger” size=”lg” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.indexoncensorship.org%2Fslapps-tool-polska%2F|title:(no%20title)”][/vc_column][/vc_row]