Index on Censorship 2017 İfade Özgürlüğü Ödülleri ve Bursları için adaylık başvuruları başlamıştır

indexawards2017-art

Index on Censorship 2017 İfade Özgürlüğü Ödülleri ve Bursları için adaylık başvurularını başlatmıştır.

  • Ödüller, dünya çapında sansür ile mücadele eden gazetecileri, eylemcileri, dijital aktivistleri ve sanatçıları onurlandıracaktır.
  • indexoncensorship.org/nominations adresinden aday gösterebilirsiniz.
  • Adaylık başvuruları 12 Eylül –  11 Ekim 2016 tarihleri arasında açık olacaktır.

Bugünden itibaren Index on Censorship İfade Özgürlüğü Ödülleri ve Bursları için adaylık başvuruları başlamıştır. 17.si düzenlenen ödüller dünyanın en önemli ifade özgürlüğü kahramanlarını onurlandıracaktır. Daha önceki yıllarda kazananlar arasında, Çin dijital aktivist grubu GreatFire, Suriyeli karikatürist Ali Farzat ve Angolalı araştırmacı gazeteci Rafael Marques de Morais bulunmaktadır.

Index kamuyu, sivil toplum örgütlerini, kar amacı gütmeyen grupları ve medya organizasyonlarını, dünya çapında yaptıkları işler ile sansürle mücadele ettiklerine inandıkları kişileri (bireyleri ya da organizasyonları) aday göstermeye davet ediyor.

Index on Censorship’in İfade Özgürlüğü Ödüllerinde dört kategori bulunmaktadır:

  • Sanatçılar için sanat (herhangi bir dalda): Çalışmaları baskı ve adaletsizlikle mücadele eden ve sanatsal ifade özgürlüğünü destekleyen sanat üreticileri.
  • Aktivistler için Eylem: Sansür ile mücadele ve ifade özgürlüğünü teşvikte önemli bir etki yaratan eylemciler.
  • Sansürün önüne geçmek ve özgür ve bağımsız bilgi alışverişini sağlamak için teknolojinin yenilikçi kullanımı için Dijital Aktivizm.
  • Sansüre maruz kalmış, ifade özgürlüğü tehdit edilmiş cesur, geniş çapta etkili ve kararlı gazetecilik (herhangi bir dalda) için Gazetecilik.

Uygun adaylar anı zamanda işleri tehlike altında olan müzisyenleri destekleyen Sürgünde Müzik Bursu için de seçilebilirler.

Bütün ödül sahipleri Londra’da (Nisan 2017) bir hafta boyunca misafir edilerek diğer kişilerle bağlantı kurabilecek, ileri düzey eğitim ve danışmanlık hizmeti alacak ve sonrasında 12 ay boyunca dünya çapında ifade özgürlüğü üzerine yaptıkları değerleri çalışmalarını artırmak ve devam ettirmek için kişiye özel destek göreceklerdir.

Index’in CEO’su Jodie Ginsberg “İfade Özgülüğü Ödülleri sadece bir vitrin işi değildir, aynı zamanda grupların ve bireylerin cesur ve muhteşem işler yapmasını güçlendirerek tüm dünyaya ifade özgürlüğünün yayılmasını sağlar. Sadece kendilerini ifade edebilme hakkı için çok büyük engelleri aşmak zorunda kalan ve büyük tehlikelerle yüzleşen bu insanlar gerçek kahramanlardır. Herkesi kendi ifade özgürlüğü şampiyonunu aday göstermeye davet ediyorum – seslerinin duyulmasını sağlayın.”

2017 ödülleri listesinin son hali Ocak ayının sonunda duyurulacaktır. Kazananlar, 19 Nisan 2017’de Londra’daki Unicorn Tiyatrosu’nda bir gala töreni ile açıklanacaktır.

Ödüller ve burslar hakkında daha fazla bilgi için lütfen [email protected] ile irtibata geçin ya da +44 (0)207 963 7262 arayın.

Also available in: Arabic, English, French, German, Italian, Mandarin, Portuguese (Brazil), Portuguese (Portugal), Russian, Spanish